sobota, 17 sierpnia 2013
Władysław Król.
Władysław Król (ur. 30 października 1907 w Kijanach koło Nałęczowa, zm. 29 stycznia 1991 w Łodzi), polski sportowiec, reprezentant Polski w piłce nożnej i hokeju na lodzie, trener piłkarski i działacz sportowy.
Karierę sportową zaczął w 1921 r. w drużynie piłkarskiej KS "Lublinianka". Latem 1928 roku przeszedł do Łódzkiego Klubu Sportowego, wkrótce stając się ulubieńcem kibiców i najlepszym strzelcem w historii klubu (104 bramki w I lidze). W 1932 został wicekrólem strzelców polskiej I ligi, ustępując jedynie Kajetanowi Kryszkiewiczowi. W okresie międzywojennym rozegrał ponad 300 meczów w barwach ŁKSu (wliczając spotkania towarzyskie), w których zdobył 295 goli. W piłkarskiej reprezentacji Polski wystąpił w 4 meczach, zdobywając 2 bramki. Brał między innymi udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata w 1934 r. Od 1946 r. po uzyskaniu uprawnień instruktorskich prowadził treningi zespołów piłkarskich. Prowadził m.in. drużynę Widzewa w rozgrywkach II ligi w latach 1950-1951, by później objąć drużynę ŁKS Łódź i poprowadzić ją do największych sukcesów w historii klubu. W 1957 klub pod jego wodzą zdobył Puchar Polski, a w 1958 pierwsze w historii Łodzi Mistrzostwo Polski. Sukces ten powtórzył również z drużyną juniorów ŁKS Łódź zdobywając mistrzostwo Polski do lat 19 w 1962 r.
Hokeistów w Łódzkim Klubie Sportowym trenował od początku powstania tej dyscypliny w klubie. Największe sukcesy to: wicemistrzostwo Polski w 1946 roku oraz brązowy medal wywalczony w rok później. W 1953 roku wraz z juniorami ŁKS Łódź sięgnął po mistrzostwo Polski. W latach 1949 - 1950 trener kadry narodowej. Władysław Król był trenerem i wychowawcą wielu łódzkich sportowców. Był również aktywnym działaczem społecznym w pionie szkoleniowym Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a także w Łódzkim Klubie Olimpijczyka oraz w Radzie Programowej Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi. W 1978 r. został jednym z laureatów konkursu Fair-Play, organizowanego przez Polski Komitet Olimpijski i redakcję "Sztandaru Młodych". Został także doceniony przez łodzian, jako jedna z najważniejszych postaci w historii miasta, w konkursie "I ty możesz przejść do historii". Doczekał się również ulicy nazwanej swoim imieniem.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz